Tepelná čerpadla mají dnes zelenou a o jejich instalace je větší zájem i díky zvyšujícím se cenám energií na trhu.

Proč je důležité domy zateplovat

Tepelná čerpadla v Plzni, i v kterékoli jiné lokalitě, budou v provozu v mnoha typech objektů. Nejčastěji se pořizují pro rodinné domy nebo rekreační chaty, ovšem své uplatnění nachází i v bytových domech a samostatných bytech. V zásadě nezáleží na tom, jak velké prostory se budou vytápět, a jaký je jejich tvar. Mohou mít klasický obdélníkový či čtvercový průřez s obvyklou výškou stropu 250 cm, ale také může jít o podkrovní byty se zkosenými stěnami, případně různé arkýře a výklenky.

tepelná čerpadla

Co je však podstatné, je dostatečné zateplení stěn, podlahy i stropu, aby docházelo k minimálním únikům tepla z vytápěných prostor. Velký únik tepla bude znamenat zvýšení provozních nákladů a prodloužení doby návratnosti celého zařízení. Uvádí se, že průměrná návratnost investic do tepelných čerpadel (dle výkonu, pořizovací ceny, výše dotace a ceny elektrické energie) bývá mezi šesti a osmi roky, u pasivních domů bývá návratnost delší, přibližně deset až patnáct let.

úspora při vytápění

Zateplování domů bychom neměli podceňovat, a to nejen, co se týče omítky, ale i oken, dveří, půdních stropů či sklepení. Problematické mohou být domy s původními dřevěnými okny bez vakuovaných skel, která navíc netěsní, velký únik může probíhat u netěsných vchodových dveří anebo u nezateplené střechy v půdních prostorách. V každém případě pokud máte o tepelné čerpadlo zájem, začínejte u zateplování ještě před tím, než si toto důmyslné zařízení pořídíte.

Zateplení objektu má také vliv na získání dotace, domy bez zateplení mívají dotační limit vždy nižší, řádově přibližně o 20 až 40 procent. Dotaci sice získáte i pro nezateplený dům, ovšem je vám jasné, že bude úspora výrazně menší i v součtu s náklady na vytápění.