Už uběhlo pár let od toho, když se zavedl bodový systém a zpřísnilo se několik zásadních pravidel. Zpočátku to skutečně neslo ovoce, ale jakoby se systém přestal brát v zřetel a dopravních přestupků opět narůstá, s tím jdou ruku v ruce dopravní nehody, kdy škody přesahují skutečně vysoké ceny. Ovšem největší cenou je lidský život. A i těch vyhaslo minulý rok poměrně dost. Nováčci se díky tomu mohou těšit na změny, které budou pro ně daleko přísnější, než byly doposud. Nicméně ani zkušení a ostřílení řidiči nebudou ponecháni klidnému osudu. Když změna, tak pro všechny a platit by mohla již od srpna 2020.

auto

  1. Body půjdou na polovičku

Doposud bylo možno ztratit 12 bodů a pak se mohl řidič rozloučit se řidičským průkazem na dobu jednoho roku. Tato hranice zůstane zachována, ale nováčci budou mít trochu přísnější pravidla a tak si budou muset vystačit s pouhými šesti body. Není to zrovna moc, ale díky tomu se snad budou chovat na silnicích zodpovědněji.

  1. Vážné přestupky budou bez milosti trestány

Přijít o šest bodů nebude zase tak těžké, ono bude stačit udělat nějaký vážnější přestupek jako je jízda na červenou, dále když při silniční kontrole se nadýchá víc než tři promile nebo snad někdo ohrozí chodce přímo na přechodu pro chodce. A nejen to, šest bodů bude stačit i na to, když nováčci byli přistiženi minimálně dvakrát bez zapnutého bezpečnostního pásu. Samozřejmostí bude i telefonování za jízdy.

palubovka

Technický stav vozidla se nesmí podceňovat

Každý, kdo vyjede na pozemní komunikaci, musí mít v pořádku technický stav vozidla, do toho se počítají i světla. Je lepší si pořídit kvalitní žárovky, protože jinak dotyčný ohrožuje nejen sebe, ale i okolí. Výběr do předních světlometů je dostatečně široký, například https://www.lightpark.cz/autozarovky-pro-predni-svetla/?par=oznaceni-ece|h1, ale zajisté jsou zde další, podle typu daného vozidla. Tady ani není nad čím dlouho přemýšlet. Když svítit, tak pořádně a dostatečně.