O zácpě můžeme mluvit v momentě, kdy se frekvence vyprazdňování stolice sníží na méně než 2-3 x týdně. Pokud už stolici vyloučíme, jde to těžko, je tuhá a vylučování provázejí nepříjemné pocity až bolesti. Zácpa může být akutní, jako odpověď na náhlé změny, třeba v důsledku cestování. Mnoho lidí má totiž problémy vyprázdnit se mimo svůj domov. Chronická zácpa pak vzniká většinou v důsledku jiného onemocnění, hlavně tedy onemocnění střev. Pokud vás zácpa přepadne, jak proti ní bojovat?

Zvyšte pitný režim

Zácpa často vzniká u lidí, kteří nemají dostatečný pitný režim. Ten je ale důležitý, a nejenom pro správné vyprazdňování. Tekutiny se vstřebávají sice již v tenkém střevě, ale bez nedostatku tekutin nebude vaše stolice taková, jaká má být. Vypít byste měli alespoň 2 až 3 litry neslazených tekutin denně.

voda

Přidejte více vlákniny

Vláknina je pro vyprazdňování a zdravá střeva naprosto klíčová. Proto musíte dbát, abyste měli její dostatečný příjem. Čistí střeva od všech usazených zbytků a změkčuje vaši stolici, aby bylo vyprazdňování pohodlnější. Vláknina lze koupit jako doplněk stravy, případně vysoký obsah vlákniny má ovoce, zelenina, celozrnné pečivo nebo čekanka.

Olivový olej

Babská rada, která ale opravdu funguje. Užívání olivového oleje se doporučuje, pokud trpíte zácpou. Taktéž změkčuje vaši stolici a urychluje střevní peristaltiku. Působí tedy podobně jako projímadlo. Pokud tedy máte tyto problémy, zakupte si olivový olej proti zácpě Olivum.

olivový olej

Pohyb

Máte sedavé zaměstnání a sedíte dlouhé hodiny za počítačem a pohyb máte minimální? I to může být důvodem vaší zácpy. Střeva sice mají svou přirozenou peristaltiku, ale vy ji musíte podpořit i svépomocí, třeba právě pohybem. Proto se snažte co nejvíce hýbat, chodit na procházky, sportovat. Na internetu najdete i spoustu cviků, které jsou určené pro urychlení pohybu střev.