Oslovuje vás alespoň trochu naivní rýmovačka „buxus je luxus“? Pokud ano, možná si vybavíte, že tento nádherný okrasný keř zdobí některé zahrady v podobě živého plotu, a že se vysazuje v místech, kde má vytvářet mnohdy až luxusní vzhled daného prostředí. Buxus se však vyznačuje některými nevýhodami, mezi nimiž převládá v poslední době zákeřná houba, která se nazývá Cylindrocladium buxicola Henricot. Problém je v tom, že mnoho měsíců, až několik let se vůbec na buxusu neprojeví, ale jakmile si všimnete prvních příznaků napadení, zejména hnědnoucích a usychajících listů, na záchranu keře už je pozdě. Houba se k nám dostala ze zemí západní Evropy (z Holandska, Belgie, Irska a Německa) a díky své zákeřnosti si vysloužila děsivou přezdívku „Trojský kůň“.

buxus neboli zimostráz

Buxus je velmi dekorativní a krásný keř a to je také důvodem, proč inspiroval některé výrobce umělých květin. Umělý buxus se svému živému modelu podobá velmi dokonale, a tak je báječnou příležitostí, vytvořit krásné dekorativní kreace v interiérech i ve venkovním prostředí. Má to jednu zásadní výhodu – žádná houba ani housenky motýla zavíječe zimostrázového si na umělé rostlině nepochutnají, a máte stoprocentní jistotu, že výzdoba zůstane zcela netknutá. Navíc bezpečně snese https://www.zive.cz/poradna/jakou-frekvenci-agp-snese-ati-all-in-wonder-128-/sc-20-cq-18001/default.aspx%3Fconsultanswers%3D1 i hrubší zacházení, nevadí jí přímé slunce, může být venku v třeskutém mrazu zasypaná sněhem, zkrátka není to rostlina, ale zdařilý výrobek z dílen a projekčních kanceláří.

živý plot z buxusu

Umělý buxus vyzdobí sváteční stůl u narozeninových oslav, hodí se jako svatební dekorace, můžete jej využít při příležitostech zakončení středoškolského či vysokoškolského studia, může být vaším společníkem v kuchyni při servírování štědrovečerní večeře a uvítáte jej třeba i ve dnech všedních, například v kanceláři či v provozovně pro výrobu zákusků a jakýchkoli dekorativních předmětů a bytových doplňků.