Když my lidé nemusíme, raději si ani nepředstavujeme, jaké by to bylo, kdybychom se museli obejít bez dostatku peněz. Protože by nám takové myšlenky určitě nezvedly náladu. Naopak – určitě by nás netěšily a možná by u nás vyvolaly i slzy. Protože ti, kdo nemají v současném světě peníze, vlastně ani normálně nežijí. To bez peněz totiž rozhodně nejde.

drobná eura

Co my lidé potřebujeme? Je toho často spousta. A kdybychom neměli dostačující příjmy, co z toho potřebného nebo žádoucího bychom měli k dispozici, co bychom si mohli pořídit? Vlastně takřka nic. Byli bychom nuceni pokoušet se zajistit si všechno sami, přičemž by to samozřejmě většinou nestálo za nic. Nejsme všeumělové, kteří si bez problémů zhotoví to, co si nemohou kvůli nedostatku peněz koupit.

Na penězích jsme tedy bytostně závislí. Musíme je mít pravidelně a v žádoucím objemu, abychom jimi mohli platit za všechno, co zrovna potřebujeme. Jenže jako na potvoru se nám nedaří vždycky dost velké peníze vydělat, někdy trpíme i jejich nedostatkem. A pak se musíme uskromnit. Někdy méně, jindy více, ale musíme prostě něco oželet, abychom měli peníze přinejmenším na důležité záležitosti, jež nelze postrádat.

deset euro

A když není ani na to skutečně nezbytné? Když potřebujeme možná i hodně velkou částku, již ale nejsme zrovna schopni dát dohromady? V takovém případě musíme jedině doufat, že nám někdo nějaké peníze půjčí. A nejen doufat. Musíme se zkrátka postarat, abychom dostali půjčku. Což nám ale nejednou nevyjde. Protože jsme-li na tom ekonomicky nepříliš dobře a máme třeba nepříjemné záznamy v registrech dlužníků, kdo nám půjčí? Skoro nikdo. Každý si žádá záruky a ty většinou nedokážeme nabídnout.

Ale v jednom případě i chudí lidé uspět dokážou. Když mají nemovitost, může jim být poskytnuta nebankovní hypotéka Nebankovní hypotéky, za kterou se ručí právě nemovitostí. A díky takové hypotéce pak zase peníze máme.